Soundbar czy kino domowe? - Co wybrać? Podpowiadamy
Spis treści:
Co wybrać - soundbar czy kino domowe?
Jeszcze kilka lat temu rynek sprzętu audio był opanowany przez kina domowe, które cieszyły się zdecydowanie największą popularnością jako elementy wyposażenia telewizora. Obecnie nieco tracą one zainteresowanie konsumentów na rzecz soundbarów – nowoczesnych urządzeń oferujących zupełnie nowe wrażenia dźwiękowe w trakcie oglądania filmów lub słuchania muzyki. Oba z wymienionych akcesoriów mają swoje wady i zalety, co sprawia, że wybór konkretnego rozwiązania stanowi nie lada wyzwanie.
Polecane soundbary
Jeśli planujesz zakup zestawu kina domowego, powinieneś najpierw przeanalizować, czy w Twoim przypadku lepiej nie postawić na soundbar. Bezprzewodowy dodatek tego rodzaju czasem okazuje się korzystniejszą propozycją, na przykład ze względu na układ Twojego salonu i wersję odbiornika TV. Niekiedy też oczywiście klasyczne wieże bardzo dobrze spełniają swoją funkcję i nie trzeba ich zastępować – to zależy jednak od danej sytuacji. Na co warto zwrócić uwagę?
Soundbar - sprzęt do małych pomieszczeń
Typowy soundbar z radiem z reguły doskonale sprawdza się w niedużych pomieszczeniach. Kiedy urządzenie jest umieszczone w pokoju o małej powierzchni, możesz zrobić użytek z technologii zastosowanej we wspomnianym sprzęcie. Soundbary Samsung i inne modele dostępne na rynku działają bowiem na zasadzie odbijania sygnału audio od ścian w celu uzyskania efektu przestrzennego. Im bliżej są mury, tym mocniej odczuwasz dźwięk z różnych stron, co pozytywnie wpływa na wrażenia w trakcie seansu.
Oprócz tego oferowane przez większość sklepów nowoczesne soundbary LG, a także wysokiej jakości soundbary JBL charakteryzują się bardziej kompaktową konstrukcją w porównaniu do kin domowych. Dzięki temu masz szansę bez problemu położyć akcesorium pod telewizorem, nawet jeśli nie można tam wygospodarować zbyt wiele miejsca. Jeżeli szukasz wyposażenia do salonu i ogranicza Cię jego rozmiar, w takich okolicznościach soundbar z pewnością stanowi ciekawą propozycję.
Zalety i wady soundbarów
Poza zwartą budową o niedużych wymiarach ogromnym atutem soundbarów jest prosta obsługa. To nowoczesne, zintegrowane systemy audio, które nie wymagają od Ciebie żadnej wiedzy w zakresie ułożenia różnych elementów sprzętu w celu uzyskania jak najlepszego efektu dźwiękowego. Jak podłączyć soundbar do TV? Twoje zadanie polega jedynie na zintegrowaniu urządzenia z odbiornikiem za pomocą kabla HDMI lub bezprzewodowej technologii Bluetooth w zależności od modelu. Po szybkiej konfiguracji, trwającej zaledwie kilka minut, każdy soundbar Bose i dowolny egzemplarz innej marki działa już zgodnie z przeznaczeniem.
Warto zwrócić również uwagę na fakt, że zestaw złożony wyłącznie z soundbaru gwarantuje wyjątkowy komfort. Nie musisz rozkładać wielu fragmentów wyposażenia, bo wystarczy ułożenie akcesorium pod telewizorem, abyś mógł cieszyć się wysokiej jakości brzmieniem. W przypadku kina domowego Sony bądź jakiegokolwiek rozbudowanego kompletu od pozostałych firm obecnych na rynku trudno o wygodę – trzeba znaleźć odpowiednie miejsce dla oddzielnych głośników i subwoofera.
Soundbary mają też jednak swoje wady. Przede wszystkim, w porównaniu do klasycznych wież złożonych z kilku elementów, tego rodzaju urządzenia nie zapewniają dostatecznie mocnego i czystego dźwięku. Droższe modele za ponad 1000 zł zazwyczaj potrafią dorównywać pod tym względem swoim klasycznym odpowiednikom, lecz efekt przestrzenny pozostawia sporo do życzenia. Tańsze egzemplarze za kwotę niższą niż 1000 zł są z kolei dobre, ale na pewno nie zachwycają melomanów i kinomaniaków.
Kino domowe – sprzęt dla wymagających
Zależy Ci na naprawdę wysokiej jakości sygnału audio i chcesz cieszyć się solidnym brzmieniem podczas seansu filmowego? W takim razie odpowiednią propozycję stanowią dla Ciebie kina domowe. Bezprzewodowe zestawy powoli zastępują te, które jeszcze wykorzystują kable HDMI do transmisji danych, i okazują się doskonałymi akcesoriami dla fanów realistycznych warunków oraz wyjątkowego nastroju w trakcie oglądania współczesnych produkcji na ekranie telewizora. Technologia Bluetooth nieco ograniczyła złe strony korzystania z rozbudowanych kompletów, co niewątpliwie świadczy o wciąż toczącej się rywalizacji z soundbarami.
W sklepach możesz znaleźć mnóstwo sprzętów tego rodzaju z różnych przedziałów cenowych. Koszt zakupu urządzenia wraz z głośnikami zależy głównie od ilości elementów wchodzących w skład wyposażenia i mocy dźwięku. Na przykład za kina domowe LG lub Sony trzeba zapłacić kilka tysięcy złotych, aby korzystać z pełnej instalacji. Jeśli jednak masz duże wymagania, wydatek na tym poziomie po prostu się opłaca – zyskujesz niesamowity efekt przestrzenny.
Zalety i wady kina domowego
Za największą zaletę kina domowego Samsung i modeli innych marek należy uznać jakość sygnału audio. Osiągnięcie tak dobrego brzmienia za pomocą soundbaru Xiaomi bądź kompaktowych akcesoriów od pozostałych firm generuje zdecydowanie wyższe koszty, a czasem okazuje się nawet nierealne – nawet wtedy, kiedy posiadasz najlepszy soundbar na rynku. Tylko prawdziwe, profesjonalne zestawy potrafią tworzyć klimat porównywalny z seansem w sali kinowej, gdzie odgłosy docierają do Ciebie z każdej strony i doświadczasz niezapomnianych, realistycznych wrażeń.
Mankamentem, który na co dzień sprawia problemy, jest rozmiar opisywanych urządzeń. Bez względu na to, czy mowa o mniej rozbudowanym kinie domowym Philips, czy o dużym kinie domowym Panasonic, złożonym z minimum 5 głośników, wymiary tego rodzaju kompletów nie wpływają pozytywnie na komfort ich użytkowania. Zajmują one bowiem sporą ilość miejsca w domu – jeśli brakuje Ci przestrzeni w salonie, kino domowe 5.1 raczej nie stanowi właściwego rozwiązanie.
Poza tym należy jeszcze zwrócić uwagę na fakt, że każde kino domowe Denon, a także zestawy innych marek trudniej zintegrować z telewizorem niż dowolny soundbar Denon. W ich przypadku nie wystarcza samo podłączenie sprzętu za pomocą kabla HDMI lub technologii Bluetooth. Aby akcesorium działało zgodnie z przeznaczeniem i dobrze spełniało swoją funkcję, powinieneś odpowiednio ustawić wszystkie źródła dźwięku. Wbrew pozorom niełatwo wykonać tę czynność – nierzadko dopiero po wielu próbach udaje się skutecznie skonfigurować wyposażenie.
Soundbar czy kino domowe – dodatkowe funkcje
Jeśli chodzi o dodatkowe funkcje, w nowoczesnych kinach domowych i soundbarach występują podobne rozwiązania. W obu urządzeniach występuje moduł Bluetooth, który pozwala na bezprzewodowe parowanie ich z odbiornikiem TV. To gwarantuje ogromną wygodę na co dzień, ponieważ nie musisz przejmować się widocznymi w pomieszczeniu licznymi kablami. Bluetooth zdecydowanie częściej znajdziesz w soundbarach, o czym warto pamiętać.
Technologia Wi-Fi umożliwiająca odtwarzanie muzyki za pośrednictwem Internetu zazwyczaj stanowi część wyposażenia soundbaru. Takie udogodnienie zapewnia spory komfort – masz opcję słuchania ulubionych utworów bez konieczności uruchamiania telewizora. W przypadku zestawu kina domowego brakuje tego typu systemu, ale ten sprzęt posiada inny atut – dużą liczbę portów do rozbudowy kompletu o kolejne głośniki, subwoofery i pozostałe akcesoria.
W rywalizacji pomiędzy kinami domowymi i soundbarami nie można wskazać jednoznacznie, który wariant zwycięża. Obecnie pod względem popularności wśród konsumentów oba urządzenia znajdują się na podobnym poziomie. Różnice dotyczą przede wszystkim jakości dźwięku, konstrukcji i dodatkowych funkcji. Wybór konkretnego rozwiązania zależy od Twoich indywidualnych preferencji, a także wielkości i układu pomieszczeń. Szukając instalacji audio dla siebie, powinieneś brać pod uwagę przedstawione powyżej aspekty.
Znajdziesz w Morele
Głośniki Bluetooth - Gramofony - Radioodtwarzacze - Amplitunery i wzmacniacze - Radia
Komentarze (2)